Advertisement

Para birimleri haftanın ilk işlem gününde geriledi. Hint rupisi rekor düşük seviyeye inerken Endonezya rupisi de sert düştü. Virüs vakaları tüm dünyaya yayılırken büyümenin yavaşlayacağına dair artan kaygılar düşüşte etkili oluyor. 

Hint rupisi dolar karşısında 76.1550 ile tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi, Endonezya rupisi 1998'den beri en düşük seviyeye indi. 

Singapur'daki TD Securities'te Stratejist olan Mitul Kotecha ABD'nin teşvik paketinde anlaşmaya varamamasının ve dolar talebinin para birimlerine baskı yaptığını söyledi. Uzman "bu ortamda gelişen piyasaların destek bulması zor" yorumunu yaptı. 

Yuan dolar karşısında gerilerken Güney Kore wonu geçen hafta gördüğü 11 yılın en düşük seviyesine yaklaştı. Hindistan Borsası ve para birimi bugün düşerken Endonezya rupisi Maliye Bakanı'nın bu yıl büyüme olmayabileceğini açıklamasıyla 9. günde de geriledi. 

Tayland bahtı ülke Merkez Bankası'nın Cuma günkü sürpriz faiz indiriminin ardından 8. günde de geriledi. Malezya ringiti büyümeye dair olumsuz beklentilerle 3 yılın en düşük seviyesine indi. Filipin pesosu da bugün geriledi,