Advertisement

Asya paraları 4 yıldan fazla sürenin en iyi haftasını geçiriyor. Küresel ekonomilerin teşviklerin etkisiyle toparlanması Asya paralarını destekliyor. Bölge Borsaları da 5. gününde yükseldi.

Singapur'daki OCBC'den Selena Ling "Avrupa Merkez Bankası'nın 600 milyar euroluk ek varlık alımı açıklaması risk algısını artırdı. Piyasalar şimdi ABD'de açıklanacak istihdam verisiyle yön bulacak" yorumunu yaptı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.4 ile düşüşünü 7. günde de sürdürdü. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 yükseldi, endeksin haftalık yükselişi ise yüzde 5.5'e ulaştı.

Çin'de 10 yıllık tahvillerin faizi yatırımcıların parasal gevşeme politikasına dair iyimserliğinin azalmasıyla 14 ayın en büyük haftalık artışına ilerledi, yuan değer kazandı. Güney Kore wonu yükselirken Hint rupisi 2. haftayı da artışla tamamlamaya hazırlandı.

Endonezya rupisi ekonomilerin kademeli olarak açılması ve artan küresel risk iştahının ülkenin yüksek getirili varlıklarına girişi tetiklemesiyle 4. haftalık yükselişe ilerledi.

Tayland bahtı 9. haftalık artışa ilerlerken ringit de dolardaki gerileme ve petrol fiyatlarındaki artışla 2017'den beri en büyük haftalık artışa hazırlandı.

Filipin pesosu Nisan 2017'den beri en büyük haftalık artışa, Tayvan doları da 2 yılın en yüksek kapanışına ilerledi.