Advertisement

ABD’nin diğer bazı ülkelerle mutabakata vararak ulusal rezervlerinden petrol satışına başlamasından bu yana neredeyse üç hafta geçti, ancak şu ana kadar diğer beş ülkeden bu yönde bir adım gelmedi.

ABD Başkanı Joe Biden 23 Kasım’da yaptığı açıklamada, ABD’nin “önümüzdeki birkaç aylık dönemde”, Stratejik Petrol Rezervleri’nden (SPR) 50 milyon varil satış yapacağını duyurdu ve “Daha önce görülmemiş bu hareket, Çin, Japonya, Güney Kore, Hindistan ve İngiltere ile paralel gerçekleştirilecek” dedi.

ABD, rezervlerden ilk satışını Exxon Mobil Corp.’a yaparken ve bu hafta 18 milyon varillik diğer bir satışa daha niyetlenirken, diğer katılımcılar sessizliklerini sürdürüyor.

Bu durum, piyasada, özellikle Omikron virüsünün küresel fiyatlarda keskin bir düşüşe yol açmasının ardından, söz konusu ülkelerin bu anlaşmaya uyup uymayacakları konusunda bazı şüphelere yol açıyor.

JTD Energy Services Pte baş stratejisti John Driscoll, “Kartelin alıcıları gibi görünen Asya ülkelerinin bu anlaşmaya katılımı onları zor bir duruma sokuyor. Birkaç yıl içinde yeniden seçilmek için çalışmalara başlayacak ABD Başkanı’nı tatmin etmek için büyük petrol üreticileri ile aralarını bozmayı göze alamazlar. Bu ülkeler aynı zamanda, arz aksaklıklarının önemli sorunlara yol açabildiği bir dönemde, kış dönemi talebi zirve yapmadan hemen önce, rezervlerini kullanmakta isteksiz de olabilirler” dedi.

Allianz SE’den Mohamed El-Erian, Fed’in enflasyon anlatımında kontrolü tekrar kazanabilmesi için daha hızlı hareket etmesi gerektiğini söyleyerek, Fed Başkanı Jerome Powell’ın fiyat artışlarının kısa vadeli olduğu yolundaki önceki görüşünü sert bir şekilde eleştirdi.

El-Erian, Pazar günü CBS’in “Face the Nation” programına yaptığı açıklamada, “Enflasyonu geçici olarak nitelemek. Bu muhtemelen Fed tarihindeki en kötü enflasyon değerlendirmesi” dedi.

Bunun yüksek ihtimalle bir politika hatasına yol açmakta olduğunu söyleyen El-Erian, “Bu nedenle Fed, bu haftadan başlayarak, hızlı bir şekilde, enflasyon anlatısında kontrolü tekrar kazanabilmeli, kendi güvenilirliğini tekrar kazanabilmeli. Aksi takdirde, kendini besleyen daha yüksek enflasyon beklentilerine yol açacak” değerlendirmesinde bulundu.

El-Erian, ABD ekonomisinin geçen yılki pandemi şokundan toparlanmasının, enerjiden gıda ve tüketici ürünlerine, her şeyde fiyat artışlarını hızlandırması ile birlikte, defalarca Fed’in enflasyon risklerini hafife aldığını söylemişti.

Allianz’ın baş ekonomi danışmanı El-Erian, Fed’in, önceki hatalarına ilişkin dürüst olursa, enflasyon sorununu halen aşabileceğini kaydetti ve politika yapıcılara, enjekte ettikleri likiditeyi kısarak ve konut piyasasına desteği keserek ‘ayaklarını gazdan çekmeleri’ çağrısını yineledi.

El-Erian, bunun yapılamaması durumunda, önümüzdeki birkaç aylık dönemde, ‘frene sert bir şekilde basılmak’ zorunda kalınabileceğini ve bunun da ekonomiyi resesyona sokma riskini getireceğini sözlerine ekledi.