Advertisement

Stoxx Europe 600 Endeksi'nde düşüş, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bir ay boyunca bar ve restoranların kapatılmasına ilişkin teklifte bulunmasının ardından yüzde 2,5'i buldu. Alman Dax endeksinde düşüş yüzde 4'e yaklaştı.

Satış dalgası tüm Avrupa Borsalarına yayıldı. Bankalar ve seyahat şirketlerinin hisselerine sert satış geldi.

ABD Hazine tahvilleri, dolar ve yen gibi güvenli varlıklar yükseldi. S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 1,5 düştü. ABD hisselerinin volatilite göstergesi VIX Endeksi Haziran'dan beri en yüksek seviyeye tırmandı.

JPMorgan Australia makro satış idari direktörü Laura Fitzsimmons, Bloomberg TV ile mülakatında “Birkaç gündür yatırımcıları özellikle güçlü risk pozisyonlarını azaltabilecekleri konusunda uyarıyoruz. Biden için ihtimal biraz azalmaya başladı ve devam ediyor. Piyasaların dört yıl önce ne kadar şaşırdığını hepimiz hatırlıyoruz.” dedi.

Virüs vakalarındaki artış bu hafta ABD ve Avrupa piyasalarında satışa neden oldu. Ayrıca ABD'de seçim öncesinde mali paket üzerinde anlaşma sağlanamaması da borsalar üzerinde baskı oluşturuyor.

Analistler seçime yaklaşırken volatilitenin artabileceği uyarısında bulunuyorlar.

Petrolün varili 39 doların altına indi. ABD'de açıklanan sektör raporu ham petrol stoklarının beklenenden daha fazla arttığını işaret ediyor.