Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

AMB'nin faiz oranlarını 25 baz puan daha artırmasından bir gün sonra, Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi ve Belçika Merkez Bankası Başkanı Pierre Wunsch, Brüksel'de gazetecilere demeç verdi.

Wunsch, temel fiyat artışlarında bir gerileme olmaması durumunda, "Eylül ayında faiz oranlarında bir artış yapma olasılığımız var" ifadelerini kullandı.

AMB’nin gelecek aylardaki para politikasını etkiyecek en önemli etkenin enflasyon verileri olduğunu söyleyen Wunsch, "Önümüzdeki aylarda çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 5'te kalırsa, o zaman Eylül'den sonra da faizi artmaya devam edeceğiz" dedi.

AMB faizleri 25 baz puan artırdı

Avrupa Merkez Bankası (AMB), 15 Haziran tarihinde beklentiler doğrultusunda faizleri 25 baz puan artırarak 3,50’ye çekti. Böylece banka yüksek enflasyonla mücadele kapsamında faiz artış döngüsüne 8. toplantıda da devam etti.

Karar metninde faiz artırımlarının bitmediği mesajını veren AMB, 2023 için enflasyon tahminini yükseltirken büyüme tahminini ise düşürdü. AMB Başkanı Christine Lagarde ise, enflasyondaki belirsizliklere dikkat çekerek "Temmuz ayında faiz artırımı çok olası" mesajını verdi.