Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Suheyl el Mezrui bir etkinlikteki konuşmasında enerji piyasasında istikrarı sağlamak amacıyla OPEC+ ile birlikte çalışacağını söyledi.

El Mezrui günlük üretim kapasitesini 5 milyon varile çıkarmak için elinden geleni yaptığını, ancak bu durumun Rusya'nın da üyeleri arasında bulunduğu OPEC+'dan farklı hareket etmek istedikleri anlamını taşımadığını bildirdi. El Mezrui "Kapasitemizi 5 milyon varile çıkarmak için yatırım yapıyoruz. Ancak bu tek taraflı olarak yapacağımız bir şey değil. Petrol piyasasının denge bulması için OPEC+ ile çalışacağız" diye konuştu.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'de Kovid nedeniyle uygulanan karantinalar petrol piyasasında sert hareketlere yol açıyor.

Geçen hafta Rusya'ya yönelik yaptırımların ülkede üretim ve ihracatı etkileyeceği beklentisiyle Brent petrol yüzde 11.5 yükseldi. Bugün fiyatlar yüzde 3'ün üzerinde düşüşte.

Abu Dhabi National Oil Company CEO'su Ahmed Al Jaber fiyatların yapısal nedenlerle volatil seyrettiğini, bu yılın son çeyreğinde talebin pandemi öncesi seviyelere ulaşabileceğini bildirdi.