Advertisement

Küresel ekonominin durumuna ilişkin önemli öncü endekslerden kabul edilen Baltık Kuru Yük Endeksi (BDI), Mayıs ayında 393 ile en az 2016 başından bu yana görülen en düşük seviyeye kadar gerilemesinin ardından tekrar yükselerek bu yıl ilk kez 1000 puanı aştı.

Tüm dünyada hükümetlerin koronavirüs pandemisinin nedeniyle aldığı kapanma önlemleri ve karantinalar, küresel ticareti olumsuz etkiledi. Tüketici davranışları üzerindeki değişiklikler ve tedarik zincirlerinin bozulmasıyla birlikte ekonomiler üzerinde hem arz hem de talep yönlü yıkıcı etkileri oldu.

Hükümetlerin ve merkez bankalarının ekonomiyi ve piyasaları desteklemek için eşi benzeri görülmemiş ölçüde teşvik önlemleri almaları ve ihtiyaç halinde daha fazlasını sunma taahhüdünde bulunmaları, hem tüketici hem de üretici tarafında güveni destekledi.

Piyasanın kullandığı kısa vadeli göstergeler yanında bir de daha temel ve uzun soluklu göstergeler biri olan endeks, gemilerin belirli bir rota üzerindeki ağırlık maliyetlerinin günlük bazda hesaplanmasıyla oluşturuluyor.

Endeks, Kuru Yük Endeksi olarak da biliniyor ve 4 alt sektörden oluşuyor: Capesize, Supramax, Panamax ve Handysize. Baltık Endeksi, küresel büyümeyle olan korelasyonu nedeniyle önemle takip ediliyor.