Advertisement

Barclays'e göre yatırımcılar, koronavirüs krizinin ekonomi üzerindeki etkilerinden dolayı hedge fon sektöründen bu yıl 100 milyar dolarlık çıkış yapabilir.

50 milyar dolar ile 100 milyar dolar arasında değişebilecek çıkışlar, küresel finans krizinden bu yana yaşanan en sert çekilme olacak. Barclays Capital Solutions'ın raporuna göre 2008 yılında sektörden 154 milyar dolarlık çıkış yaşanmıştı.

Barclays sermaye çözümleri biriminin idari direktörü Kate Holleran, telefon mülakatında "Daha şimdiden 30 milyar dolarlık çekilme oldu. 2019'un gücünü dikkate alınca bu yıla girerken gerçekten giriş olabileceği konusunda iyimserdik. Bunun gerçekleşmeyeceği açık." dedi.

Covid-19'un küresel bir pandemiye dönüşerek kredi piyasalarını bozması ve Wall Street'te görülen gelmiş geçmiş en uzun boğa piyasasına son vermesiyle birlikte 2020 kaotik bir yıl oldu.

Derin ekonomik zarar Fed'i müdahale edip piyasayı trilyonlarca dolarlık teşvike boğmaya itti. Bu teşvikler ve ABD boyunca kısıtlamaların gevşetilmesiyle hızlı ekonomik toparlanmaya ilişkin artan umutlar, S&P 500 Endeksi'nin Mart'ta görülen dipten güçlü yükselmesini sağladı.

Holleran, piyasaların ilk karamsal beklentileri savuşturmasından dolayı hedge fonlardan çıkışların büyük bir ihtimalle beklenen aralığın alt sınırına yakın olacağını düşünüyor.