Advertisement

SELÇUK OKTAY

Türk lirasının üretici fiyat endeksi bazlı reel değerinin 5 yılın zirvesine çıkması sonrasında 'değerli TL' durumu yeniden gündeme girerken, İngiliz banka Barclays de makro ekonomik göstergeler açısından bunun sürdürülebilir olmadığına dikkat çekti.

Barclays Döviz Stratejisti Marek Raczko, Türk lirasına ilişkin analizinde, Türk lirasının son dönemde istikrarlı bir seyir izlediğini, fakat bu seyri sürdürülebilir görmediklerini belirtti.

Yüksek enflasyon ortamında, reel efektif döviz kurunu tarihi trendlerinde tutabilmek için Türk lirasının yıl sonuna kadar yüzde 11 değer kaybetmesi gerektiğine inandıklarını söyleyen Raczko, mevcut cari açığı kapatmak için de ilave ayarlamaların gerekli olabileceğini ifade etti.

Analizde Türk lirasının spot piyasada küresel baskıları ve güvercin para politikasını alt ederek son 3 ayda istikrarlı bir görünüm çizdiğine, bu seyrin uzun vadeli aşağı yönlü trendin tersine reel efektif döviz kurunda hatrı sayılır artış yarattığına vurgu yapıldı.

Kendi değerlendirmelerine göre reel efektif döviz kurundaki bu değerlemenin sürdürülebilir olmadığını belirten Barclays Stratejisti Raczko Türk ekonomisinin daha rekabetçi olması, reel efektif döviz kurunda aşağı yönlü trendin korunması ve enflasyonun dengelenmesi için Türk lirasının yıl sonuna kadar en az yüzde 11 değer kaybetmesi gerektiğini ifade etti.

Cari açığı 1 puan indirmek için TL'de yüzde 2'lik değer kaybı gerekiyor

Analizde TL'nin görünümü cari denge açısından da ele alındı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) düşük rezervleri ve Türkiye'nin geniş negatif reel faizi dikkate alındığında finanse etmesi zor görünen cari açık açısından da Türk lirasının kırılgan kaldığını belirten Barclays, öngörülerine göre cari açıkta 1 puanlık düşüş için Türk lirasında ilave olarak yüzde 2'lik değer kaybına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Banka analizinde "Bu tahminlerimizin hata payı yüksek olsa da Türk lirası üzerindeki riskler aşağı yönlü" ifadeleri kullanıldı.

ÜFE bazlı reel efektif döviz kuru 5 yılın zirvesine çıkmıştı

Türk lirasına ilişkin reel göstergeler değerlenmeye işaret eden seviyelere yükselmişti. TCMB'nin son yayımladığı verilere göre, TÜFE bazında reel efektif döviz kuru endeksi, Ekim'de TÜFE bazında 54,3'ten 55,70'e yükseldi.

Bu dönemde ÜFE bazında reel efektif Döviz kuru endeksi de 90,44 ile Ekim 2017'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.