Advertisement

Borsa İstanbul, 1 Nisan 2021- 30 Haziran 2021 döneminde BIST pay endekslerinde yapılacak değişiklikleri açıkladı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP)'a yapılan açıklamada BIST 100, BIST 50, BIST 30, BIST Banka Dışı Likit 10 Endekslerinde yapılacak değişiklikler belirtildi.

Buna göre BIST 100 endeksine Cemas Döküm, Esenboğa Elektrik, Fenerbahçe Futbol, İhlas Holding, Jantsa Jant Sanayi, Kervan Gıda, Nuh Çimento,Parsan,Polisan Holding, Teknosa İç ve Dış Tic. ve Tukaş dahil edilecek. Buna karşın BIST 100 endeksinden Anadolu Grubu Holding, Akçansa, Aksigorta, Alcatel Lucent Teletaş, Aygaz, Bizim Mağazaları, Enka İnşaat, İskenderun Demir Çelik, Logo Yazılım, ÖZAK, GMYO ve Pınar Süt çıkartıldı. BIST 100 endeksi için Eczacıbaşı Yatırım, ARD Bilişim Teknolojileri ve Enka İnşaat yedek paylar olarak belirlendi.

Açıklamaya göre BIST 50 endeksine Fenerbahçe Futbol, Ford Otosan, İhlas Holding, Kartonsan, Otokar, Selçuk Ecza Deposu'nun alınması kararlaştırılırken;Anadolu Efes, Eczacıbaşı İlaç, İş GMYO, Tofaş Oto Fab., Torunlar GMYO ve Ülker Bisküvi'nin çıkartılmasına karar verildi. Zorlu Enerji, Aksa Enerji ve Eczacıbaşı İlaç ise yedek paylar olarak belirlendi.

BIST 30 Endeksi'ne SASA Polyester dahil edilirken Migros Ticaret çıkartıldı. Otokar, Hektaş ve Ford Otosan ise yedek paylar olarak kararlaştırıldı.

BIST Banka Dışı Likit 10 Endeksi'ne ise Doğan Holding, Gübre Fabrik., Koza Altın ve Kardemir (D) dahil edildi. BİM Mağazalar, Ereğli Demir Çelik, Turkcell ve Tekfen Holding çıkartılırken Turkcell, SASA Polyester ve Ereğli Demir Çelik yedek paylar olarak belirlendi.

Borsa İstanbul Pay Piyasası yapısını sadeleştirerek yeniden gruplandırmış, düzenleme ile yeni pazar yapısında, işlem esasları açısından farklılıkların net olduğu Yıldız Pazar, Ana Pazar, Alt Pazar, Piyasa Öncesi İşlem Platformu ve Yakın İzleme Pazarı adlı gruplar oluşturulmuştu.

Düzenlemeye göre BIST 30, BIST 50 ve BIST 100 endekslerine dahil olacak şirketler Yıldız Pazar'dan seçiliyor.