Advertisement
KRİPTO PARA ABONE OL

Bitcoin'de, yatırımcıların 7 haftanın en düşük seviyelerini fırsat olarak değerlendirip alıma yönelmesiyle yeni haftanın ilk işlem gününde yükseliş izlendi.

Bitcoin, yeni haftanın ilk işlemlerinde yüzde 10'a yakın yükselişle 52 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Copia Wealth Studios CEO'su Michael Sikorsky, yazdığı notunda dünyanın merkezileşmeden merkesizleşmeye doğru gittiğine inanan yatırımcılar için Bitcoin'deki düşüşün bir alım fırsatı sunduğunu, aynı zamanda dalgalanmanın bazı yatırımcılar için avantaj olduğuna dikkat çekti.

50 bin doların altına inmişti

Bitcoin, ABD Başkanı Joe Biden'ın sermaye kazançları zenginlerine yönelik vergi getirmeyi planladığına dair haber akışı ve analistlerin teknik göstergelere dayanarak ivme kaybına işaret eden yorumları sonrası geçen hafta 50 bin doların altına inmişti.

Bitcoin ile ilgili daha önce iddialı hedef fiyat belirleyen JPMorgan, geçen hafta Bitcoin'de zayıflık uyarısında bulunmuştu.

Aralarında Nikolaos Panigirtzoglou'nun da yer aldığı JPMorgan analistleri Bitcoin fonlarında görülen zayıf akışın olumsuz etki yaratabileceğine işaret etti. Analistler yakın zamanda Bitcoin'in 60 bin doların üzerine çıkamaması durumunda ivme sinyallerinin çökebileceğini belirtti. Analistler son haftalarda kripto para fonlarında uzun pozisyonların oluşturulmadığına dikkat çekti.

Analistler fonlarda yaşanan söz konusu seyrin geçen Kasım ayının sonu, Ocak ayının ortası ve Şubat ayının ortasındaki ivmeyle benzerlik gösterdiğine vurgu yaptı.

Minerd: Uzun vadede fiyatlar 400-600 bin dolar aralığına ulaşabilir

Guggenheim Partners CIO’su Scott Minerd da uzun vadede Bitcoin’de yükseliş beklediğini ancak son dönemde ‘çok fazla ve çok hızlı’ yükselen kripto para biriminde yüzde 50’lik düşüş olabileceğini söylemişti.

CNBC’ye konuşan Minerd “kısa vadede büyük bir hareket gördük, köpük oluştu, bitcoin’de büyük bir düzeltme olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Bitcoin geçen hafta 65 bin dolara yaklaşarak tüm zamanların zirvesini görmesinin ardından bugün 55 bin dolar civarında işlem görüyor.

Bitcoin’in 20 - 30 binlere çekilebileceğini kaydeden Minerd “Bu da yüzde 50’lik düşüş anlamına geliyor. Bitcoin’de daha önce bu tarz düşüşleri gördük.” şeklinde konuştu. Minerd, fiyatları uzun vadede ise yükseleceğini, 400 bin - 600 bin dolar aralığına ulaşabileceğini de öngördü.