Advertisement

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 7,58 artarak 72,55 değerini aldı.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısı hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde iyileşme yaşandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Kasım ve Aralık aylarında yaptığı güçlü faiz artırımları sonrası TL’de kısmi bir değerlenme sürecinin başlaması ve bunun finansal piyasalara olumlu yansımaları Tüketici Güvenindeki artışın bir nedeni olarak öne çıktı.

Aralık ayı başında devreye giren kapanma süreci sonrası Kovid-19 vaka sayılarındaki gerileme ile aşılanma sürecinin başlaması da güveni olumlu etkiledi.

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,07 artarak 85,09 değerini aldı. Diğer taraftan, içinde bulunulan dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi ise yüzde 14,57 oranında oranda artarak 45,41 oldu.

Endeksi hazırlayan Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu ve ekibinin analizine göre geçen yılın Ağustos-Kasım döneminde hem faiz hem kur artışıyla olumsuz etkilenmeye başlayan tüketim eğiliminin döviz kurlarının görece istikrar kazanmasıyla dipten döndüğü izlendi.