Advertisement

BIST 100 endeksi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlık koltuğunda yaşanan değişimin ardından ikinci işlem gününü de düşüşle kapattı.

BIST 100 endeksi günü yüzde 0,13 düşüşle 1.377 puandan tamamladı.

Güne yüzde 5,4 düşüşle başlayan endekste seansın ilk bölümünde, haftanın ilk işlem gününde olduğu gibi iki kez devre kesici uygulamaya girdi. Endeks gün içinde 1.256 seviyesine kadar geriledi. Buradaki günlük dipten sonra gelen tepki alımları endeksi artıya geçirdi.

Bunun yanında bankacılık hisselerine gelen satışlar endeksi aşağı yönlü baskıladı. Piyasa aktörleri Londra'da Türk Lirası arayışında olan yabancı yatırımcıların likit hisselerde satışa gittiğini ifade etti. Bu satışların etkisiyle bankacılık endeksi günü yüzde 8,5 düşüşle tamamladı. Endekse puan bazında en fazla aşağı yönlü baskıyı Garanti BBVA, Akbank ve Sabancı Holding yaptı.

Sınai endeksi ise günü yüzde 2,2 artışla tamamladı.

Gecelik faizler yükseldi

Yurtdışında gecelik TL swap faizlerinde yukarı yönlü ivme devam etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında yapılan koltuk değişimi sonrasında ilk işlem gününde yurtdışında gecelik TL swap faizleri yüzde 1.300 seviyesini aştı. Haftalık TL swap faizleri ise yüzde 250 seviyesine çıktı.

Cuma gününü yüzde 14,2 seviyesinde kapatan haftalık swap faizleri TCMB'deki görev değişikliğini takip eden ilk işlem gününde yüzde 100'e yükselmişti.

Borsa'dan bugüne özel açığa satış düzenlemesi

Haftanın ilk işlem gününde usulsüz açığa satış konusunda yatırımcıları uyaran Borsa İstanbul yönetimi yeni işlem gününde de açığa satışla ilgili sadece bugün geçerli olan bir düzenlemeye gitti.

Buna göre BIST 50 paylarında bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı (up-tick rule) uygulandı

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bilindiği üzere, Sermaye Piyasası Kurulunun 11/02/2021 tarih ve 7/211 sayılı kararı uyarınca BIST-50 Endeksinde yer alan paylarda açığa satış işlemi yapılabilmektedir. Söz konusu paylarda 23/03/2021 tarihli seansta bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırılmıştır.

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.