Advertisement

Perşembe gününü 21 ayın en yüksek seviyesinden tamamlayan Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi, haftanın son işlem gününe düşüşle başlamasının ardından TSİ 15:12'de yüzde 2.79 ekside 112,700 puan oldu.

Jeopolitik risklerin etkisiyle kayıplarını hızlandıran gösterge endeks yüzde 5.1 gerilediği 14 Ekim'den bu yana en sert düşüşünü kaydetti. 96 şirketin hisseleri değer kaybederken sadece 4 şirket yükseldi.

Garanti Bankası yüzde 3.11 düşüşle endeksi en fazla aşağı çeken hisse oldu. Bankacılık endeksi yüzde 3.1 ile 16 Ağustos'tan bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

Banka endeksinin düşüşünde TCMB'nin Döviz cinsinden zorunlu karşılıklara komisyon uygulamaya başlayacağı yönündeki haber de etkili oldu. Bloomberg HT'nin Perşembe günkü kaynak haberine göre Merkez Bankası tarafından, ABD Doları olarak tutulan döviz tutarlarının ABD doları cinsinden mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu hariç) yükümlülükleri için tutulması gereken tutara kadar olan kısmı üzerinden yıllık 0,025 (binde 25) oranında komisyon alınması kararlaştırıldı.

Alarko GYO yüzde 8.73 ile en fazla düşen hisse senedi oldu. BIM yüzde 1.25 yükselişle endeksi en fazla yukarı çeken hisse olurken, Batı Çimento yüzde 14.76 ile en fazla yükselişi kaydetti.

ABD tarafından yapılan açıklamada Irak'ta gerçekleştirdiği hava saldırısında İranlı üst düzey bir askeri yetkilinin öldürüldüğü belirtildi. Sonrasında ise İran'dan gelen misilleme açıklaması riskli varlıklardan çıkışı hızlandırırken güvenli varlık talebini artırdı. Yen, altın ve hazine tahvilleri yükselirken küresel hisselerden çıkış yaşandı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.77 düştü.

"111,900'lere kadar geri çekilmenin devam edebileceğini düşünüyoruz"

NoorCM stratejisti Arzu Toktay, Bloomberg HT'de katıldığı Akıllı Para programında küresel piyasalardaki son durumu ve iç piyasaya yansımasını değerlendirdi.

Haftanın son işlem gününde riskli varlıklardan kaçış ve öncesinde piyasalarda aşırı alım bölgesinde olan piyasalarda -hisse senedi piyasaları başta olmak üzere- düzeltme hareketinin gözlemlendiğini belirtti.

TL varlıklarda da satış baskısının yaşandığını kaydeden Toktay, BIST 100 Endeksi'nde 116,600 puan civarında direnç seviyesi olduğunu, ancak kısmen aşırı alım bölgesinde olması nedeniyle bu seviyenin test edilemeden satışlara yenik düştüğünü söyledi. Toktay, “113 bin altında kapanış gerçekleşirse eğer, 111,900'lere kadar geri çekilmenin devam edebileceğini düşünüyoruz. Bu seviyeyi takip etmek gerekiyor.” dedi.