Advertisement

Son günlerde oldukça gerilimli anlara sahne olan Brexit görüşmeleri bazı konularda anlaşma umudu belirmesine rağmen bıçak sırtında ilerliyor.

İngiliz Financial Times'ın haberine göre İrlanda Başbakanı Micheal Martin görüşmeleri “bıçak sırtı” olarak nitelerken başarı şansını “Yüzde 50-50” olarak tarif etti.

Bloomberg'in haberi ise anlaşmaları kilitleyen önemli bir düğüm noktasında ilerleme kaydedildiğine işaret etti. Bloomberg'e konuşan konuya yakın kaynaklara göre iki taraf da anlaşmanın gerçekleşmesi için düğüm noktası olan balıkçılıkta AB’nin İngiltere sularına erişimini düzenleyen maddede anlaşmaya yaklaştı. Avrupa Birliği Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ise balıkçılıkta anlaşmanın yakın olduğu yönündeki haberleri doğrulamadı.

İki ticaret rejimi arasında rekabeti eşitleme konusu ise çözüme ulaşmayı bekliyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen kaydedilen ilerlemeyi pazartesi günü gözden geçirecek. İngiltere, AB’yi anlaşmalı ya da anlaşmasız, 31 Aralık’ta terk edecek. Bu tarihe kadar parlamentoların önüne ticaret anlaşması getirebilmek için tartışmalı konulara bu hafta çözüm getirilmesi gerekiyor.