Advertisement

Çin, Şanghay’daki Nasdaq benzeri Star Borsasındaki halka arzlara daha sıkı kurallar getirmeyi değerlendiriyor. Plana göre, şirketlerin teknoloji konusundaki yeterliliklerini kanıtlaması gibi bir takım yeni düzenlemeler devreye alınacak.

Konuya yakın kaynaklar, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu’nun yeni düzenlemeleri gelecek ay uygulayabileceğini belirtti. Düzenlemeyle, yatırımcıları ve firmaları korumak adına şirketlerin mali durumuna ilişkin denetlemeler de artacak.

Kaynaklar, sıkılaşan düzenlemelerin milyarder Jack Ma’nın Ant Grup’u gibi finansal teknoloji şirketleri için zorlayıcı olacağını, başvuruların dikkatlice inceleneceğini bildirdi.

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu ve Şanghay borsası konu hakkında yorum yapmadı.

Yeni düzenlemeyle, daha önce askıya alınan Ant Grup’un halka arzının zorlaşacağını belirtiliyor. Ant Grup’un 35 milyar dolarlık halka arzı, fintech regülasyonunda yapılan değişiklikler sonrası şirketin iş yapma modeli gerekçe gösterilerek Kasım ayında askıya alınmıştı.

Yetkililer, bazı şirketlerin şimdiden Star borsasında halka arzlarını askıya almak konusunda yönlendirildiğini ifade ediyor.