Advertisement
HABERLER ABONE OL

Çin Maliye Bakanlığı ABD'den ithal beyaz yağ ve gıdada kullanılabilen petrol mumu da dahil olmak üzere 6 ürüne yönelik gümrük vergisi muafiyetlerini bir yıl daha uzatacağını açıkladı.

Bakanlık açıklamasında 26 Aralık'ta yürürlüğe girecek uzatmanın 25 Aralık 2021'e kadar yürürlükte kalacağı belirtildi.

ABD ve Çin'in birinci aşama ticaret anlaşmasına vardıklarını açıklamasından kısa bir süre sonra, Çin geçen yıl Aralık ayında ABD'den ithal 6 kimyasal ve petrol ürününe yönelik gümrük vergisi muafiyeti açıklamıştı.

ABD Başkanı Trump görev döneminin son döneminde Çin'e karşı adımlarını artırırken, yeni başkan Joe Biden da Çin'e yönelik ilk mesajında ticaret anlaşmasının ilk fazında yer alan tarifeleri hemen kaldırmayacağını belirtmişti.

Biden, New York Times'a yaptığı açıklamada ABD'deki yatırımlardan önce Çin ile bir ticaret anlaşması yapmayacağını da ekledi. Biden, "Yurtiçinde işçilerimize ve eğitime büyük yatırımlarımızı tamamlamadan kimseyle yeni ticaret anlaşmasına girmeyeceğim.” diye konuşmuştu.

Yeni başkan Biden, Çin ile yapılan mevcut ticaret anlaşmalarıyla ilgili olarak da tam bir gözden geçirme süreci istediğini ifade etmişti.

Biden, Çin ile yapılan ticaret anlaşmalarıyla ilgili olarak öncelikle Avrupa ve Asya'daki müttefikleriyle görüşmek istediğini, böylelikle ortak bir strateji geliştirebileceklerini söyledi. Biden açıklamasında "Başkanlığımın ilk haftalarında ülkeyi müttefiklerimizle aynı çizgiye getirme çabası temel önceliğim olacak" ifadelerini kullanmıştı.