Advertisement

Küresel hisse senetlerini sarsan volatiliteye karşı tek sığınak da giderek daha kırılgan görünüyor.

Çin hisse senedi piyasası, New York'tan Milano'ya hisse senetlerinde sert düşüşlere neden olan piyasa hareketlerine büyük ölçüde direnmişti. Merkez bankasının aldığı, piyasayı likiditeye boğan bir dizi önlem küresel çöküş karşısında kısmi bir tampon oluşturmuştu.

Çin Borsası, dünyanın en büyük 20 hisse piyasası arasında ayı piyasasına girmeyen tek piyasa.

Bununla birlikte CSI 300 Endeksi Salı günü yüzde 2.9 düşerek, ay takvimine göre yeni yıl tatili sonrasında yeniden açıldığı 3 Şubat'ta görülen gün içi seviyenin altına geriledi. Şimdiye Ağustos'tan bu yana en düşük kapanışına yöneldi.

Şanghay Bileşik Endeksi'nde 50 günlük dalgalanmalara ilişkin gösterge yaklaşık dört yılın zirvesine tırmandı. Kilit önemdeki bazı teknik göstergeler ise aşağı yönlü ivmenin kontrolü ele aldığının sinyalini veriyor.

Çin'de bulunan yatırımcılar, Pekin'in önlemlerinin piyasaları ve ekonomiyi desteklemek için yeterli olacağı inancıyla arka arkaya dört hafta hisse senetlerinde alım yaptılar. Ancak Avrupa ve ABD ekonomilerinin virüs karşısında giderek daha fazla kırılgan hale gelmesiyle birlikte, dünyanın geri kalanına ticaret ilişkileriyle bağlı olan Çin'in görünümü de parlak değil. Küresel ekonomi on yıldan uzun bir süreden bu yana ilk kez resesyona sürükleniyor olabilir.

Pekin'de Reality Institute of Advanced Finance kıdemli analisti Ge Shoujing, “Virüs tüm dünya ekonomilerinde bir resesyon zinciri başlatırsa, Çin azalan talebi hissedecektir.” dedi.