Advertisement
HABERLER ABONE OL

Çin hükümeti Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Kovid kontrollerinin önemli ölçüde hafifletilmesiyle, insanların ülkenin farklı bölgeleri arasında seyahat etmek için artık negatif virüs testleri veya sağlık kodları göstermelerine gerek kalmayacağını söyledi.

Çinli yetkililer ayrıca, bir alan yüksek riskli olarak belirlenmedikçe, çalışmanın ve yerel üretimin durdurulamayacağını da söyledi.

Ulusal Sağlık Komisyonu'nun web sitesinde yapılan duyuru, daha fazla insanın evde karantinaya alınmasına izin vermek gibi Kovid kontrollerinde yapılan diğer son değişiklikleri resmileştirdi.

Önlemler ayrıca huzurevleri, ilkokul ve ortaokullar ve sağlık klinikleri gibi tesisler dışında, mekanların negatif virüs testleri veya sağlık kodu kontrolleri gerektirmemesi gerektiğini söyledi.

Çin anakarasında Kovid kontrollerinin ne kadar sıkı hale geldiğine bir örnek olarak, bu yıl başkent Pekin'de insanların halka açık mekanlara girmek için bir akıllı telefon uygulamasıyla sağlık kodu taramasına gitmeleri zorunlu kılınmıştı. Sağlık kodunun daha sonra son iki veya üç güne ait negatif bir virüs testi sonucu göstermesi gerekiyordu.