Advertisement

Citigroup Inc.'ye göre, İngiltere'de gösterge faiz, ülkenin Avrupa Birliği'nden anlaşmasız ayrılması durumunda (anlaşmasız Brexit) sıfır seviyesini görebilir ve hatta bu seviyenin altına da inebilir.

İngiltere tahvilleri, küresel tahvillerin yükseldiği dönemde, dört ay üst üste değer kazandı ve 10 yıllıkların faizi 15 Ağustos'ta rekor düşük seviyeye indi. Bazı yatırımcılar yükselişin artık sonuna yaklaşıldığını düşünürken, aralarında Jamie Searle'nin bulunduğu Citi stratejistleri, anlaşmasız Brexit'in merkez bankalarını daha güvercin hale getiren kötüleşen küresel ekonomik görünüm ile çakışması ile birlikte tahvillerde kazançların sürmesi için potansiyel olduğunu kaydediyorlar.

İngiltere tahvilleri, Başbakan Boris Johnson'ın Parlamento'yu 12 Eylül'den itibaren 1 ay askıya almaya yönelik adımının ardından anlaşmasız Brexit ihtimalinin arttığı bir ortamda, bu varlıklara yönelik güvenli liman alımlarına bağlı olarak son haftalarda yükseldi. Parlamento'nun askıya alınması, Brexit için son tarih olan 31 Ekim yaklaşırken, Parlamento üyelerine Johnson'ın planını tartışmak ya da bu planı bloke etmek için daha az zaman bırakacak. Bu hafta, Parlamento'nun yaz tatili sonrası açılacak olmasından dolayı, İngiliz varlıklarında güçlü dalgalanmalara sahne olabilir.

Citigroup stratejisti Searle, müşteriler için hazırlanan notta, "Daha önceleri, 10 yıllık tahvillerin faizinin anlaşmasız Brexit senaryosunda yüzde 0.4-0.5 seviyelerine düşebileceğini düşünüyorduk. Ancak küresel ekonomik zeminin somut bir şekilde değişmesinin ardından bu tahmin günceliğini kaybetti," dedi ve "Her şey anlaşmasız Brexit'e bağlı değil artık. Asla normalleşme olmayacağını çağrıştıran küresel temalar 10 yıllıklara getiri eğrisini yatay tutuyor ve iç enflasyona ve mali risklere baskın çıkıyor" değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi Pazartesi günü yüzde 0.44 seviyesindeydi ve Nisan sonundan bu yana 70 baz puandan fazla düştü. Bu kağıdın faizi 15 Ağustos'ta yüzde 0.404 ile tüm zamanların en düşük seviyesini gördü. Bloomberg anketine katılan analistlerin bu kağıdın faizi için tahminlerinin medyanı, yılsonu itibariyleyüzde 0.77 seviyesine yükselmesi şeklinde. Gösterge faizler aralarında Almanya, Fransa, İrlanda ve Hollanda'nın da olduğu bazı Avrupa piyasalarında halihazırda negatif bölgede.

Searle, hazırladığı notta, eğer İngiltere ve AB anlaşmaya varırlarsa, 10 yıl vadeli İngiltere tahvillerinin faizinin muhtemelen yüzde 0.75 seviyesine tırmanabileceğini, ancak ABD ekonomisi resesyona girerse, tekrar yüzde 0 seviyesine gerileyebileceği tahmininde bulundu.