Advertisement
HABERLER ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın da katıldığı görüşmenin ardından açıklama yapan Stoltenberg, "Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini ele aldık. İsveç Türkiye'nin endişelerini gidermek için adım attı. İsveç taahhütlerini tamamlamıştır" dedi.

"Türkiye son derece önemli bir NATO müttefikidir" diyen Stoltenberg, "İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki üçlü uzlaşıların altını çizmek istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ortak mekanizmanın güçlü bir şekilde devam etmesi için anlaşıya vardık" ifadelerini kullandı.

Türkiye'ye Kuzey Kosova'ya katkıda bulunduğu ve birlikler gönderdiği için teşekkür eden Stoltenberg, "Türkiye, aynı zamanda Irak'ın kuvvetlerinin NATO kapsamındaki eğitimine de destek sağlamaktadır. Önceden tanımlanmış kuvvetlerini, NATO'nun Macaristan'daki çok uluslu muharebe grubuna tanımlamıştır. Türkiye, aynı zamanda Ukrayna'ya güçlü destek vermektedir. Bu, aynı zamanda Karadeniz'deki tahıl girişiminde (Türkiye'nin) liderliğini de kapsamaktadır" diye konuştu.

Son olarak buraya birkaç ay önce korkunç yıkıma neden olan depremin ardından dayanışma göstermek için Türkiye'ye geldiğini söyleyen Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde kendisini yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ettiğini dile getirerek, "NATO'nun önümüzdeki ay yapılacak görüşmesine yönelik fikir işbirliğinde bulunduk" dedi.

"Türkiye, İsveç ve NATO 12 Haziran haftasında bir araya gelecek"

Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini ele aldıklarını belirten Stoltenberg, "İsveç Türkiye'nin endişelerini gidermek için adım attı. İsveç taahhütlerini tamamlamıştır. 12 Haziran haftasında İsveç Türkiye ve NATO bir araya gelecek. NATO'ya üyelik İsveç'i daha güçlü yapacaktır ancak aynı zaman NATO'yu ve Türkiye'yi de daha güçlü yapacaktır" şeklinde konuştu.