Advertisement

Vadeli kontratlar Singapur piyasasında bu hafta, Çin'in çelik üretim hacimlerini düşürme çabalarını artırması ile birlikte yüzde 10'dan fazla düşerek Kasım ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Yetkililer çelik üretim tesislerine çevre kirliliğini durdurmak için tüm yıl boyunca üretimi düşürme talimatı verdi ve Çarşamba günü açıklanan veriler üretimin geçen ay Mart 2020'den bu yana en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.

Tedbirlerin yıl sonuna doğru, kış döneminde kısıtlamaların tipik bir şekilde daha sıkı hale gelmesi ile birlikte, yoğunlaşması beklenirken, yetkililer ayrıca gelecek yıl Pekin'de düzenlenecek Kış Olimpiyatları'nda mavi bir gökyüzü de istiyor.

Commonwealth Bank of Australia analisti Vivek Dhar. "Çelik üretimi kısıntılarına ilişkin belirsizlik ve aynı zamanda demir cevheri fiyatlarının aşağı yönde hareket etme beklentisi, çelik üreticilerini piyasadan uzaklaştırıyor" dedi.

Daha geniş anlamda, Çin ekonomisi Ağustos ayında zayıfladı. Perakende satışlardaki artış, Kovid-19 salgınını kontrol altına almak için sıkı tedbirler alınmasının ardından hızlı bir düşüş gösterdi. Pandemi hızlı bir şekilde kontrol altına alınırken, ülkenin güneyinde bu ay virüste yeni bir yayılma görüldü. Bu durum tüketicilerin uzun bir süre temkinli kalacağını işaret ediyor.

Demir cevheri vadeli kontratları Singapur'da yüzde 5,6 düşerek ton başına 113.95 dolara kadar indikten sonra 115.30 dolar seviyelerine toparlandı. Fiyatlar Mayıs ayındaki zirvesinden bu yana 100 doların üzerinde değer kaybetti. Çin'de demir cevheri fiyatları yüzde 2,6 düşerken, çelik vadelileri değer kazandı.