Advertisement

Deutsche Bank'ın Türk varlıklarına ilişkin değerlendirmesinde “Dövizin tahvillere kıyasla önemli ölçüde zayıf performansından dolayı dövizde daha fazla değer görüyoruz.” ifadesi yer aldı.

Notta, “Bununla birlikte -ve daha güçlü değerlemeye karşın- tahvillerde henüz pozisyon kapatmak için çok erken olduğunu düşünüyoruz.” dendi.

Deutsche Bank pozisyon önerisine ilişkin destekleyici unsurlar arasında yerel tahvillerdeki düşük pozisyonlanma, yüksek reel faizler, önemli ölçüde fiyatlanmış olsa da dünyadaki genişlemeci politikalar, tahvil arz dinamiklerinin üçüncü ve dördüncü çeyreklerde elverişli olacak olması ve gelişen piyasalar için küresel MB'lerin güvercin duruşu dikkate alındığında dış koşulların uygunluğunu saydı.

Yerel para cinsinden hazine tahvillerinin kısa vadede adil değerin üzerine tırmanmasını bekleyen kurum, 5 yıllıkların bileşik fazinin 110 baz puan düşüşle yüzde 16.25'e ve 10 yıllıkların faizinin 85 bp düşüşle yüzde 15.50'ye gerilemesini bekliyor.

Banka 10 yıllıklar için yıl sonu faiz tahminini yüzde 16.50'den yüzde 16.0'ya indirdi. Banka en fazla değeri Ekim 2023, Temmuz 2025 ve Mart 2028 vadeli tahvillerde görüyor.

Ayrıca banka Türk Lirası/Güney Afrika Randı kurunda 2.70 hedefi ve 2.40 seviyesinde “zararı durdur” emriyle uzun pozisyon tavsiyesinde bulundu.

Notta, “TL'de Mart'tan bu yana temkinli olmakla birlikte artık giderek güçlenen bazı destekleyici faktörlerin lirada uzun pozisyon için fırsat penceresi oluşturduğunu düşünüyoruz.” dendi. Deutsche, ödemeler dengesi mevsimselliğini, zayıf pozisyonlanma ve tüketicileri dolar mevduat artışındaki yavaşlamayı TL için destekleyici unsurlar arasında saydı.