Advertisement

Çin hisse senedi piyasası yaşanan güçlü rallinin küresel hisseleri bir ayın en yüksek seviyesine taşımasının ardından dikkatler Çin Borsasına döndü. Geçen hafta yaşanan yükselişin hızı beş yıl önce patlayan hisse balonundan bu yana birçok yönden görülmemiş ölçüdeydi.

Sadece Pazartesi günkü yükseliş Çin hisselerinin piyasa değerinde 460 milyar dolarlık artış getirdi. Mevcut yükseliş, küresel finans krizinden beri hissedar servetinde görülen en güçlü artış olan Temmuz 2015'teki bir günün hemen arkasında bulunuyor.

Yukarı yönlü hareket yavaşlamış olmasına karşın Salı günü de devam etti. CSI 300 Endeksi yüzde 0.6 yükselişle kapatarak beş yılın zirvesini aştı. İşlem hacmi üç aylık günlük işlem hacminin üç katını aştı. Offshore yuan Mart'tan bu yana ilk kez dolar karşısında 7 seviyesine güçlendi.

Çin'in resmi medyası daha öncesinde hisse alımını destekleyici yorumlar yayınlarken Salı günü daha ölçülü bir duruş benimsedi. Çin'in en fazla okunan finansal yayınlarından The Securities Times yatırımcılara potansiyel riskler karşısında dikkatli olma çağrısı yaptı.