Advertisement

Dün 6.80'i aşan, günü de 6.7970'te tamamlayan Dolar bu sabaha sınırlı düşüşle 6.78 civarında başladı. Kur geçen ay 7.26 ile rekor kırmasının ardından swap anlaşması yapılacağına dair beklentilerin de etkisiyle geriledi ve bir süredir 6.70-6.80 bandında dalgalanıyor. Bu sabah itibariyle dolar endeksi de 3 ayın en düşük seviyesine yaklaştı. Birçok gelişen ülke para birimi bugün dolar karşısında değer kazanıyor.

İçeride bugün Mart ayı işsizlik verisi izlenecek.

Fed de bu akşam faiz kararını açıklayacak. Toplantıda faizlerin değişmeyerek yüzde 0-0.25'te kalması bekleniyor. Son dönemde sıkça konuşulan getiri eğrisi kontrolüne ilişkin mesajları takip edilecek.

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan konuya dair "ABD'de 2 yıllık – 10 yıllık makası açılmakta. Getiri eğrisi kontrolü yeni bir strateji olarak değerlendirmeye alınmış durumda. Tabi tahvil piyasasında henüz denge o kadar bozulmuş değil, faizlerde toparlanma biraz daha sürerse Fed bu konuya daha çok dikkat edecektir." değerlendirmesini yaptı. Fed yetkilileri ayrıca koronavirüs salgınından beri ilk kez ekonomik tahminlerini de güncelleyecek.