Advertisement

Geçen hafta 7.26 ile tarihi zirveyi gören, önceki gün de 7 eşiğinin altına gerileyen ve günü 6.9743'ten tamamlayan Dolar/TL bu sabah 6.9531'e kadar geriledi.

Merkez Bankalarıyla swap anlaşması yapılacağına dair iyimser beklentilerin kurun düşüşünde etkili olduğu belirtiliyor.

Garanti BBVA Yatırım Koordinatörü Tufan Cömert kurun 7.27'ye yükseldiği günlerde yerli yatırımcının alıma katılmamasının da kurdaki gerilemede etkili olduğunu söyledi.

Bugün çoğu gelişen ülke para birimi dolar karşısında değer kaybetti.

Fed Başkanı Jerome Powell dünkü konuşmasında ekonomik görünümün virüs nedeniyle oldukça belirsiz ve aşağı yönlü olduğunu belirtirken toparlanma yaşayana kadar tüm araçların kullanılacağını söyledi. Powell negatif faiz konusunu ise şimdilik değerlendirmediklerini bildirdi. Powell'ın açıklamaları sonrası dolar/TL 6.97'deki seyrini sürdürdü.

Bugünün devamında ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları izlenecek.

Garanti BBVA Yatırım bir notunda "virüs salgınının ilk evresi, kademeli şekilde günlük hayata geri dönüş planları ile atlatıldı. Bu sırada genel anlamda yurt dışı piyasaların gidişine uygun fiyatlamaları TL cinsi varlıklarda da izledik. Dönem dönem oynaklık arttı ancak özellikle bu hafta başından beri kurda olumlu ayrışma izliyoruz. Talep koşullarının global ölçekte değişmesi ile
gerileyen emtia fiyatları enflasyon görünümünü de pozitif etkiledi. Bu durum Türk Lirası açısından önümüzdeki dönemde de olumlu seyrin sürmesini destekleyebilir" değerlendirmesini yaptı.