Advertisement

Türk Lirası merkez bankalarının belirleyici olduğu haftanın en kritik bölümüne girerken, dolar karşısında yatay seyri korumaya çabalıyor.

Fed'in faiz kararını açıklayacağı günde ilk işlemlerde Dolar/TL kurunun 7,50 seviyesinin etrafında yatay bir seyir izlediği görüldü.

Türkiye'nin risk primi 313 baz puandan işlem görürken gösterge tahvil faizi ise yüzde 16,43 seviyesinde.

Fed kararı öncesi Amerikan hisselerindeki üç günlük ralliye ara verilirken, yeni günde ilk işlemlerde dolarda yükseliş dikkat çekti. Bloomberg Dolar Endeksi 1.140’ın üzerine çıktı. ABD 10 yıllık devlet tahvil getirisi yüzde 1,62 seviyesinde yatay, Avustralya 10 yıllık tahvil getirisi ise üç baz puan yükselerek yüzde 1,73’e yükseldi.

Fed toplantısında faizlerin yüzde 0-0,25 bandında tutulması öngörülürken, hızlı ekonomik toparlanma sebebiyle asıl ilgi odağının Fed üyelerinin orta vadeli tahminlerini içeren ‘noktasal grafik’ olması bekleniyor.

Tüm kurumlar TCMB'den faiz artışı bekliyor

Dolar/TL'nin seyri için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Perşembe günü gerçekleştireceği toplantı da kritik önemde.

Piyasa aktörlerinin tamamı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Mart toplantısında faiz artışına gideceğini öngörüyor.

Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin faiz anketine katılan 22 kurumun tamamı TCMB'nin 18 Mart'ta gerçekleşecek toplantıda faiz artıracağını öngördü. Ankete katılan kurumların medyan beklentisi Mart toplantısında politika faizinin 100 baz puan artırımla yüzde 18 seviyesine çıkarılması oldu.

En düşük beklentiyi paylaşan kurum önümüzdeki toplantıda TCMB'den 75 baz puanlık artış beklerken, en yüksek beklentisi olan kurum 150 baz puanlık faiz artışı öngördü.

Daha önce TCMB'nin Mart ayı toplantısına ilişkin beklentilerini açıklayan yabancı kurumlar da 100 baz puanlık faiz artışı öngörüsünde bulundu.

Bu kurumlardan biri HSBC olmuştu. Aralarında Cihan Saraoğlu’nun da bulunduğu HSBC analistleri yayımladıkları bir araştırma raporunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz beklentilerini 100 baz puan olarak güncellediklerini duyurdu.

2021 yılının ilk yarısının bankalar için zorlu geçeceğini hep söylediklerini belirten analistler, şimdi marj görünümünün daha da kötüleştiğini ve bundan dolayı TCMB’den 100 baz puan faiz artışı beklediklerini ifade etti.

JP Morgan da yayımladığı bir araştırma raporunda, yıl sonu enflasyon tahminlerini revize ettiklerini belirterek Mart ayında 100 baz puanlık bir faiz artışı beklediklerini söyledi.