Advertisement

Küresel piyasalarda tüm varlık sınıflarında fiyatlamalar Fed toplantısından çıkacak mesajlara odaklanırken, emtia tarafında da yatırımcıların temkinli olduğu izleniyor.

Altının ons fiyatı yeni günde ilk işlemlerde 1.735 dolar civarında yatay bir seyir izledi. Gümüş tarafında da benzer bir fiyatlama kaydedilirken, paladyum fiyatlarında gerileme dikkat çekti.

Fed öncesi küresel piyasalarda doların sınırlı da olsa yükseliş kaydettiği görüldü. Bunun yanında tahvil getirilerinde de 1 yılın zirvesine yakın fiyatlamalar izlendi. ABD 10 yıllık devlet tahvil getirisi yüzde 1,62 seviyesinde yatay, Avustralya 10 yıllık tahvil getirisi ise üç baz puan yükselerek yüzde 1,73’e yükseldi.

Philip Futures Kıdemli Emtia Müdürü Avtar Sandu altın fiyatlarına yönelik yaptığı değerlendirmede Fed'in artan enflasyon endişelerine karşı bir söylem geliştirebileceği, hatta yükselen tahvil getirilerini dengelemek için tahvil alımları tarafında da bir hamle yapabileceği öngörüsünde bulunurken, bunların olması durumunda altının bundan pozitif etkileneceğine dikkat çekti.

Altın dar bantta işlem görüyor

Fed toplantısında piyasa 'beklentilere' odaklandı

Amerikan Merkez Bankası Fed, yükselen ABD tahvil getirileri ve dolayısıyla enflasyon beklentileri gölgesinde faiz kararını açıklayacak. Kararın ardından Fed Başkanı Jerome Powell kameralar karşısına çıkacak. Ancak faizlerin yüzde 0-0,25 bandında tutulmasının beklendiği toplantıda hızlı ekonomik toparlanma sebebiyle asıl ilgi odağının Fed üyelerinin orta vadeli tahminlerini içeren ‘noktasal grafik’ olması bekleniyor.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin üçte ikisi Fed üyelerinin tahminlerine 2023’e kadar faiz artışının yansımasını beklemiyor. Ancak ekonomistlere göre bazı Fed üyelerinin 2023 faiz tahmin noktalarını yukarı çekmesi olası. Aralık ayındaki tahminlerde sadece bir üye 2022’de faiz artışı öngörmüş, beş üye de 2023 sonuna kadar en az bir faiz artışı tahmin etmişti.

Pictet Wealth Management’dan Kıdemli ABD Ekonomisti Thomas Costerg “Benim ve birçok kişinin bakacağı ilk şey 2023’te bir faiz artışı tahmini görüp görmeyeceğimiz olacak. Eğer bunu görürsek Powell’ın da tutturduğu güvercin çizginin desteklendiğini görmüş olacağız” değerlendirmesini yaptı.

Ekonomistler Fed karar metninde iyileşen ekonomik görünüme vurgu yapılmasını beklese de faizler ve varlık alımlarına yönelik sözlü yönlendirmede değişiklik beklemiyor.