Advertisement

Dolar/TL kuru, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Perşembe günü gerçekleştireceği para politikası toplantısı öncesinde kazançlar ve kayıplar arasında hafifçe dalgalanmasının ardından öğle sonrası işlemlerde düşüşünü hızlandırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Cuma günü bir müjde vereceğiz, Türkiye'de yeni bir dönem açılacak." şekildeki açıklaması sonrasında kurdaki düşüş hızlandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasına ilişkin "Türkiye için bir eksen değişikliği, önemli bir süreç olacak. Çok daha güzel günler bizi bekliyor" açıklamasında bulundu.

Para Politikası Kurulu (PPK) yarın 14:00'te politika kararını açıklayacak. Bloomberg HT'nin anketinden çıkan sonuçlara göre piyasanın beklentisi politika faizinde değişiklik olmayacağı yönünde. Bir hafta vadeli repo faizi yüzde 8.25 seviyesinde bulunuyor.

Merkez Bankası, kurda son dönemde yaşanan yükselişin ardından bir dizi sıkılaştırmacı adım atarak fonlama maliyetini yukarı çekmişti. Banka tarafından Salı günü yapılan açıklamada bankaların borç alabilme limitlerinin gecelik vadede yarıya indirildiği belirtildi.

Dolar/TL kuru TSİ 17:48'te yüzde 1.98 ekside 7.2171 seviyesinden işlem gördü. Gün içi işlemlerde 7.3062'ye kadar çekilen kur, bu hafta başından beri yüzde 0.80 civarında ekside bulunuyor.