Advertisement

Kur, yoğun verilerle dalgalı bir seyir izlemesinin ardından bu haftaya bir miktar yükselişle başladı. Sonrasında ise yükselişler ve düşüşler arasında dalgalanarak fazla değişmedi. Salı gününü 7.8155'ten kapatan Dolar/TL bugün yatay seyrini sürdürüyor.

Dolar/TL TSİ 11.55'te yüzde 0.13 yükselişle 7.8253 seviyesinden işlem gördü. Euro/TL yüzde 0.35 artıda 9.4955'ten alıcı bulurken kur sepeti 8.6607 oldu.

ABD Doları'nın önemli piyasa paraları karşısında değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi (DXY), bugün yüzde 0.23 ekside seyrediyor.

Borsa İstanbul'da BİST 100 Endeksi dün yüzde 0.75 yükselişle kapatmasının ardından bugünkü işlemlere yükselişle başladı. Gösterge endekste primli seyir sürüyor.

Döviz ve altın işlemlerinde valör uygulaması kalkıyor

BDDK'nın yayımladığı duyuruya göre döviz ve altın işlemlerinde uygulanan valör uygulaması kalkıyor.

20 Mayıs 2019 tarihinden bu yana gerçek kişilerin günlük 100 bin dolar ve üzerinde döviz alım işlemlerinde dövizin ilgilinin hesabına aktarılmasının ve/veya kullanıma açılmasının/fiziki teslimatının bir iş günü valör uyguluyordu.

Bu yıl Mayıs ayında alınan bir başka kararla da gerçek ve tüzel kişilerin günlük 100 gram ve üzerinde altın alım işlemlerinde de valör uygulaması getirilmişti.

Ayrıca Hazine iki yılın ardından Kasım'da tekrar başladığı uzun vadeli tahvil ihraçlarına yenisini ekledi. Hazine'nin 10 yıllık tahvil ihracında 2.77 milyar TL'lik teklife karşı 1.54 milyar TL'lik satış gerçekleştiği açıklandı.

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Salı günü açıkladığı Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi Kasım'da 48.9’a geriledi. Böylelikle ihracatçıların talep koşullarında son beş aydır ilk kez bozulma yaşandığı görüldü.