Advertisement

Dün 5.70'lerden güne başlayan Dolar/TL %1'in üzerinde düşüşle 20 Ağustos'tan ilk kez 5.65'i test etti. Lira, dün % 1'in üzerinde artarak gelişen ülke para birimleri arasındaki yükselişe öncülük etti. Kur bu sabah da en düşük 5.6489'yi görmesinin ardından
saat 12:22'de 5.7011'i test etti. 

Dün 6.21 - 6.29 bandında dalgalanan euro bu sabah 6.25'ten 6.29'a, sepet kur ise 5.96'dan 5.98'e yükseldi. Bu hafta beklentiden iyi gelen enflasyon ve tahminlerden daha az daralan büyüme verisi ve küresel risk iştahındaki artışla kur düşüş eğilimine girmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı konuşmada faizlerde daha fazla düşüş olacağına inandığını söyledi. Erdoğan "Politika faizi daha da düşecek. Buna inanıyorum. Çünkü yeni Merkez Bankası yönetimi bu konuda anlayışı ortaya koydu." değerlendirmesini yaptı.

Gelişen ülke para birimleri bu sabah dolar karşısında yükselişte

Ay başından bu yana Türk Lirası dolar karşısında % 3'ün üzerinde artarak Arjantin pesosundan sonra en fazla değer kazanan para birimi oldu.

Yurt içinde bugün kritik bir veri bulunmazken ABD'de özel sektör istihdamı takip edilecek. Çin - ABD ticaret savaşındaki gelişmeler, Brexit'e dair haber akışı küresel piyasalara yön verecek.