Advertisement

ABD'nin İran'lı generali vurmasıyla artan jeopolitik tansiyon ve cuma günü açıklanan enflasyon verisi sonrası geçen haftayı 5.97'de tamamlayan Dolar/TL yeni haftaya da 5.97'nin üzerinde başladı.

Merkez Bankası'nın politika faizi yüzde 12 seviyesinde bulunurken, Cuma günü açıklanan yıllık tüketici enflasyonu yüzde 10.56'dan yüzde 11.84'e yükseldi. Uzmanlar reel faizin azalmasının Dolar TL kuru üzerinde baskı yarattığını belirtiyor.

Yurt içinde bugün kuru etkileyecek önemli veri akışı bulunmazken ABD - İran gerilimine dair haber akışı takip edilecek. ABD'nin saldırısının ardından petrol ve altın yükselişe geçti.

Ünlü Menkul Değerler yolladığı bir notta TL'nin yılın ilk haftasını baskı altında tamamladığını belirterek, "ABD-İran geriliminin yatırımcıları
riskten kaçışa itmesi kaçınılmaz olarak TL’ye de negatif yansırken yılın son iki haftasını 5,95’ten çok fazla uzaklaşmadan geçiren USD/TL 2020’nin ilk haftasında ise 5,97’nin üzerini test etmeye başladı. Teknik açıdan bakıldığında kurda yukarı yönlü risklerin geçerli kalmaya devam ettiğini düşünüyoruz.. Bu noktada psikolojik olarak da öne çıkan 6 seviyesini ilk direnç olarak görmeye devam ediyoruz." ifadesini kullandı.