Advertisement

Bu sabaha 5.77 civarında yatay seyirle başlayan Dolar/TL Merkez Bankası'nın 'yedek akçesi'nin bütçeye aktarılmasıyla ilgili düzenlemenin Meclis'e geldiği haberiyle yükselişe geçti. Kur 5.7911'e kadar yükseldi.

Dün 6.54 - 6.61 bandında seyreden euro 6.56'dan 6.59'a yükseldi, sepet kur 6.19'da seyrediyor.

Piyasalar bu hafta sonu Japonya'da gerçekleşecek G20 zirvesine odaklandı. ABD ile Çinli liderler arasındaki ticaret müzakereleri ve ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmeleri piyasalarda yakından izlenecek.

Stratejist Yeliz Karabulut Bloomberg HT'ye "fiyatlamalarda kritik noktalardayız, endekste 94 bin  seviyesi, kurda 5.80 - 5.85 seviyeleri önemli. Türkiye'nin CDS'lerinde 400'ün altına gevşeme görmezsek temkinli olunması gerektiğini düşünüyorum. Daha fazla düşüş için siyasi ve jeopolitik risklerin azalması gerekir. S400 konusunda olumlu açıklama olursa CDS'te düşüş görebiliriz." diye konuştu.  

Garanti Yatırım kurda 5.81'deki referans bant üzerinde kalınamadığı sürece kısa vadede satış baskısının devam edeceğini öngördü.

TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte "TL varlıklarda yaşanan 22 günlük iyileşmede fiyatlanan temanın TCMB faiz indirim döngüsünün başlayacağı ve TL oynaklık oranlarını yukarı atacak şekilde agresif başlamayacağı (yani bir anda Temmuz toplantısında 150-200 baz puanlık indirimle değil; kademeli 50-100 baz puanlık indirimlerle başlayacağı) olduğuna inanıyoruz" yorumunu yaptı.

Günün devamında ABD'de ilk çeyrek büyüme verisi takip edilecek.