Advertisement

Çin devlet medyası, yerel hükümetlerin artan vakalar ve gayrimenkul kriziyle gittikçe kötüleşen ekonomik tabloda bütçe açığını kapatmak ve altyapı yatırımlarını fonlamak için yaklaşık 229 milyar dolarlık tahvil ihracı planlandığını duyurdu.

Çin’de bu hafta üst üste bazı olumsuz gelişmeler yaşandı. Kovid vakaları 3 ayın zirvesine çıktı. Bu durum daha fazla karantina olabileceğine işaret etti. Gerçek zamanlı veriler, konut satışlarının bu ay da düşmeye devam ettiğini gösterdi. Pazartesi günü açıklanan veriler harcamaların azaldığını gösterirken bazı fabrikalar yaşanan enerji sıkıntıları nedeniyle üretime ara verdi.

Bu gelişmelerin ardından bazı kurumlar da Çin’in büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Goldman Sachs büyüme tahminini yüzde 3,3’ten yüzde 3’e, Nomura Holdings yüzde 3,3’ten yüzde 2,8’e indirdi. Çin hükümetinin bu yılki büyüme hedefi yüzde 5,5 civarında.

Hafta başında ülke Merkez Bankası sürpriz faiz indirimine gitti. Ancak ufak çaplı indirim nedeniyle ekonomistler daha fazla gevşeme çağrısı yapıyor. Altyapı yatırımları ve yerel hükümetlere daha fazla kaynak ayırmak için mali teşvikler odak noktası oldu.