Advertisement

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc.'in CEO'su Elon Musk, ikinci kademe bonusu da alacak. Bloomberg tarafından yapılan hesaplamaya göre Tesla'nın devam eden altı aylık ortalama piyasa değeri Salı günü 150 milyar doları aştı. Bu da Musk'a 1.69 milyon ek opsiyonu kullanma hakkı veriyor.

Söz konusu opsiyonların 350.02 dolarlık kullanım fiyatı bulunuyor. Bu, Tesla'nın CEO'sunun opsiyonlarını kullanması ve bu hisseleri hemen satması durumunda 2.1 milyar dolar alacağı anlamına geliyor. Ancak Musk'ın satıştan önce en az beş yıl beklemesi gerekiyor.

Musk, ilk kademe bonusu Tesla'nın piyasa değerinin 100 milyar doları aştığı Mayıs ayında elde etmişti. Otomobil üreticisinin hisse değeri o zamandan bu yana iki katını aştı. Şirketin piyasa değeri mevcut fiyatlarla Toyota Motor Corp., Voskwagen AG ve Hyundai Motor Co.'nun üzerinde.

Bugüne dek bir CEO ile yönetim kurulu arasında imzalanmış en büyük ödeme anlaşmasıyla birlikte Musk'ın tazminat paketinin, tüm hedeflerin tamamlanması halinde 50 milyar doları geçeceği tahmin ediliyor. Anlaşma 12 kademeye bölünmüş 20.3 milyon opsiyon bulunuyor.

Bir sonraki kademe ise Tesla'nın 200 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşmasıyla açılacak. Ayrıca Tesla'nın 35 milyar dolarlık satış gelirini yakalaması ya da 3 milyar dolar düzeltilmiş FAVÖK elde etmesi gerekiyor.