Advertisement

Hong Kong hisseleri, hükümetin tartışmalı iade yasa tasarısını Çarşamba günü geri çekmesiyle beraber son 10 ayın en iyi gününü kaydederek gelişen piyasa (EM) hisselerindeki yükselişe öncülük etti. EM paraları ise son 11 haftanın en iyi günlük kazancına yöneldi.

Hang Seng Endeksi, iade yasasının geri çekileceğine ilişkin haberlerin etkisiyle günü yüzde 4 yükselişle kapattı. Sonrasında Hong Kong Lideri Carrie Lam haberlerin doğruluğunu teyit etti.

Çin'e şüpheli iadesine olanak veren yasa tasarısının çekilmesi, Çin idaresindeki şehrin aylardır içinde bulunduğu huzursuzluğu azalttı.

CMC Markets baş piyasa analisti Michael Hewson "Bu kararın, Hong Kong vatandaşları ve yönetimi arasındaki güven problemini geriye döndürüp döndüremeyeceğini göreceğiz, ama en azından bir başlangıç." dedi.

MSCI EM hisse endeksi son üç haftanın en yüksek seviyesini gördü. Çin hizmet sektörünün Ağustos'ta üç ayın en hızlı büyümesini kaydettiğini gösteren veri, dünyanın en büyük ikinci ekonomisine yönelik yavaşlama endişelerini hafifletmesiyle yükselişi destekledi.

Asya piyasaları, Çin'den gelen olumlu verilerle beraber canlanarak son beş haftanın en yüksek seviyesinde kapandı.

EM paraları endeksi ise, ABD'den gelen zayıf imalat verilerinin doları düşürmesinin ardından son 11 haftanın en iyi gününü geçirdi. Çin yuanı da son 11 haftanın en yüksek günlük kazancını elde etti.

Salı günü açıklanan enflasyon rakamlarının ardından Türk Lirası'na gelen alımlar devam etti. Türk Lirası dolar karşısında yüzde 1 yükseldi

Reuters