Advertisement

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden bugün bir görüşme gerçekleştirecek.

Bloomberg'in haberine göre Erdoğan ve Biden görüşmesinde savaş uçakları, Suriye, Libya ve S400 konuları ele alınacak.

F-35 konusu masaya yatırılacak

Erdoğan, Azerbaycan dönüşü medya mensuplarına yaptığı açıklamada Biden görüşmesiyle ilgili olarak şu ifadeleri kullanmıştı:

Bu görüşmede de tabi ki en önemli maddemiz; malum bizim F-35 konumuz var. F-35’le ilgili olarak bizim 1 milyar 400 milyon dolarlık yapmış olduğumuz bir ödeme var.

Bu ödemeyle ilgili olarak da tabi ki bunun bize geri ödeme planının nasıl olacağını kendileriyle görüşmemiz gerekecek.

Bu konuda mükaleme ne getirecek ne götürecek; onu kendileriyle görüşerek öğreneceğiz. Alt düzeyde aldığımız bazı bilgiler var.

Bize F-16 verme konusunda gelen bazı bilgiler… Bize gelen bilgi, bunlarla bu işi ödeme gibi bir plan olduğu yönünde. Bu doğru mudur, değil midir; bunları kendilerinden öğreneceğiz.

En üst düzeyde de bunu tabi benim Sayın Biden ile konuşmam isabetli olacaktır. Eğer böyleyse ona göre bir anlaşma yoluna gitmiş olacağız.

F-35 için heyetler bir araya gelmişti

ABD ile Türkiye ilişkilerinde önemli bir başlık olan F-35 programı için iki taraftan heyetler geçen hafta bir araya gelmişti.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir heyet 27 Ekim’de Ankara’da Türk yetkililerle Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması kaynaklı konuları görüştü.

Konuya ilişkin yazılı açıklamada yapan Pentagon, Sözcüsü Yarbay Anton T. Semelroth Avrupa ve NATO Politikası Baş Direktörü Andrew L. Winternitz ve Savunma Bakanlığı Tedarik ve İkmalden Sorumlu Müsteşarlığın Planlama, Programlar ve Analiz Direktörü Melissa Benkert'in öncülük ettiği Savunma Bakanlığı heyetinin 27 Ekim'de Ankara'da temaslarda bulunduğunu belirtti.

Yarbay Semelroth, heyetin, "Türkiye'nin F-35 programından çıkarılma sürecinin 23 Eylül'de nihayete erdirilmesi" konusundaki anlaşmazlıkların çözümü için görüşmeler yaptığını ifade etti.

Görüşmede Milli Savunma Bakanlığından yetkililerin bulunduğunu kaydeden Sözcü, "Toplantı, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin Türkiye'nin F-35 programına önceden katılımını saygıyla sonuçlandırma taahhüdünü göstermektedir. Tartışmalar verimli geçti ve delegasyonlar önümüzdeki aylarda Washington D.C'de tekrar bir araya gelmeyi planlıyor." ifadelerine yer verdi.