Advertisement
HABERLER ABONE OL

EYT düzenlemesinde sona gelindi.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT ile ilgili düzenlemeye ilişkin detayları Pazartesi saat 11'de açıklayacaklarını belirtti.

Son Kabine Toplantısı'nın ardından da düzenleme Meclis yoluna girdi. Taslak yasa teklifi olarak Meclis'e gelmesi amacıyla imzaya açıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin daha önce yaptığı açıklamalarda, EYT'nin maliyeti için bu yıl 120-150 milyar lira arasında bir tahminin bulunduğunu söylemişti.

EYT'nin maliyetiyle ilgili konuşulan rakamların doğru olmadığını ifade eden Bilgin, "Rakamlar bizde, hesap bizde. Ben 150 milyar diyorum ama maksimum olabilecek şeyi diyorum. 120-150 milyar arasında değişebilir. Çünkü kaç kişi müracaat edecek bilmiyorsunuz" diye konuştu.

Prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili bir soruya karşılık da Bakan Bilgin, "EYT kapsamındaki borçlanmalar bunun içinde değil. Onun borçlanması tamamen bizim meri kanunumuza göre yapılan bir şey. '5000, 9000 prim gününü dolduramıyorum ya da 1000 gün eksiğim var yapılandırayım' diyemezsin. Mevcut kanunda 1000 gün eksiğin varsa çalışacaksın. Böyle bir borçlanma yok" dedi.

EYT'lilerin ilk maaşlarını Mart ayında almaları bekleniyor.