Advertisement
 • 01
  Fed'den kim ne bekliyor?

  Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından 1 Şubat Çarşamba günü açıklayacak faiz kararını bekliyor.

  Fed'in sıkılaşma döngüsünde, bu toplantıda 25 baz puan artıracağı beklentisi fiyatlanırken, önemli kurumlar Fed patikasına dair beklentileri ise değişiklik gösteriyor.

  Fed beklentilere paralel şekilde 25 baz puan arttırırsa, enflasyonla mücadele kapsamında sıkılaşma döngüsüne başladığı Mart ayından bu yana gerçekleştirmiş olduğu 8. faiz artışı olacak.

   

 • 02
  Fed'den kim ne bekliyor?

  Bloomberg analistlerine göre Fed, 31 Ocak- 1 Şubat toplantılarında bir ikilemle karşı karşıya.

  Bir yandan son bir ayda enflasyon verileri beklenenden daha yumuşak geldi ve aktivite göstergeleri yavaşlayan bir ivme sergiledi; öte yandan, traderlar Fed'in yakında faiz indirimlerine geçeceğine inandıkları için finansal koşullar rahatladı.

  Veriler, daha küçük faiz artışlarına işaret edebilir; ancak Fed muhtemelen daha kolay finansal koşulları şahin davranmak için bir neden olarak görecek.

 • 03
  Fed'den kim ne bekliyor?

  HSBC Asset Management’a göre Fed, ABD’de ekonomik durgunluk belirtileri ortaya çıktıkça rotayı tersine çevirecek ve faiz oranlarını bu yıl para piyasalarının tahmin ettiğinden daha erken ve daha agresif bir şekilde indirecek.

  Kurumun Küresel Başstratejisti Joe Little, politika yapıcıların yıl sonundan önce faiz oranlarını, şu anda piyasada fiyatlananın iki katı oranında 100 baz puan indireceğini öngörüyor.

 • 04
  Fed'den kim ne bekliyor?

  Morgan Stanley’in Michael Wilson liderliğindeki stratejistlerine göre yatırımcılar “Fed ile savaşma” temel kuralını unutmuş görünüyor.

  Stratejistlerin notunda, “Belki bu hafta bu konuda bir hatırlatma olacaktır. Bu ay hisse senetlerindeki ralliye katkıda bulunan yatırımcılar, Fed’e doğrudan meydan okurlarsa hayal kırıklığına uğrayacaklar” değerlendirmesini yaptılar.

 • 05
  Fed'den kim ne bekliyor?

  Citi Global Wealth’ten Kristen Bitterly de benzer bir açıklama yaptı ve Ocak rallisinin 2022’nin kaybedenleri öncülüğünde gerçekleştiği de dikkate alındığında teknik bir hareket olduğunu belirtti.

 • 06
  Fed'den kim ne bekliyor?

  Fed Başkanları ne demişti?

  Ocak ayı içinde yaptığı açıklamada Boston Fed Başkanı Susan Collins yüksek enflasyonla mücadele etmek için sürdürülen sıkılaşma politikasının daha ılımlı hızda devam etmesinden yana olduğunu belirtmişti.

  Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard ise son yavaşlamaya rağmen enflasyonun yüksek olmaya devam ettiğini belirterek, "Enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye dönmesini sağlamak için para politikasının bir süre daha 'yeterince kısıtlayıcı' olması gerekecek" şeklinde konuşmuştu.

  Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed'in enflasyonu hedefe getirmek için faiz oranını yüzde 5,00-5,25 aralığının biraz üzerine çıkarması gerektiğini savunmuştu.

  Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, dün açıklanan ve 1 yıldan uzun sürenin en düşük enflasyon verisinden sonra ufak montanlı faiz artışından yana olduğunu söylemişti.