Advertisement

ABD merkez bankası Fed'in bilançosu, krizin derinleştiği bir ortamda dolar likiditesini artırmak için piyasa yapıcıları ve yabancı merkez bankalarına sağlanan acil kredilerin zayıflaması ile birlikte üst üste dördüncü haftada da daraldı ve toplam bilanço büyüklüğü 7 trilyon doların altına indi.

Perşembe günü açıklanan haftalık bilanço verilerine göre, repo olarak adlandırılan ve Mart ortasında 442 milyar dolar ile zirve yapan piyasa yapıcıları ve yabancı merkez bankalarına sağlanan kısa vadeli nakit krediler, 8 Temmuz haftasında sıfıra düştü.

ABD merkez bankalarının yabancı merkez bankaları ile yaptığı Döviz swapları, Mayıs sonunda 449 milyar dolara tırmandıktan sonra 179 milyar dolara geriledi. Bu düşüşler, ABD tahvil ve para piyasalarında son aylarda likidite koşullarında görülen iyileşmeyi işaret ediyor.

Fed'in kriz ortamında Amerikan firmalarını desteklemek için oluşturduğu acil kredi programı yoluyla elinde bulundurduğu özel sektör tahvil varlıkları, önceki haftaki seviyesi olan 10 milyar dolardan 10.7 milyar dolara tırmandı. Bu, Fed'in bu piyasada alım yapmaya başladığı Mayıs ortasından bu yana en küçük haftalık artışı işaret ediyor.

Bilanço verilerine göre, öte yandan, Fed'in Ana Cadde Kredi Programı yoluyla küçük işletmelere Çarşamba günü kredi verilmedi. BU program Mart ayında başlatıldı, ancak tam anlamıyla Pazartesi gününden itibaren uygulanmaya başladı.