Advertisement

Fed kararı öncesi Amerikan hisselerindeki üç günlük ralliye ara verilirken, tahvil getirileri fiyatlamalar üzerinde etkili oluyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,65 seviyesini kırarken 30 yıllık tahvil getirisi ise yüzde 2,419 ile Kasım 2019'dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. ABD'de 2 yıl ve 10 yıl tahvil getiri eğrisi kısa bir süre de olsa 150 baz puanı aştı.

Tahvil getirilerinde yaşanan hareketin ardından Nasdaq 100 endeksi vadeli işlemlerinde düşüş hızlandı.

Küresel piyasalarda ABD Başkanı Joe Biden'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkındaki sözleri de gündem oldu. Biden'ın "Putin'in katil olduğunu düşünüyorum. ABD seçimlerine müdahale etmesinin bedelini ödeyecek" yönündeki sözlerinin ardından Rus rublesi dolar karşısında yüzde 1'i aşan kayıp yaşadı.

Fed toplantısında gözler noktasal grafikte olacak

Amerikan Merkez Bankası Fed, yükselen ABD tahvil getirileri ve dolayısıyla enflasyon beklentileri gölgesinde faiz kararını açıklayacak. Kararın ardından Fed Başkanı Jerome Powell kameralar karşısına çıkacak. Ancak faizlerin yüzde 0-0,25 bandında tutulmasının beklendiği toplantıda hızlı ekonomik toparlanma sebebiyle asıl ilgi odağının Fed üyelerinin orta vadeli tahminlerini içeren ‘noktasal grafik’ olması bekleniyor.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin üçte ikisi Fed üyelerinin tahminlerine 2023’e kadar faiz artışının yansımasını beklemiyor. Ancak ekonomistlere göre bazı Fed üyelerinin 2023 faiz tahmin noktalarını yukarı çekmesi olası. Aralık ayındaki tahminlerde sadece bir üye 2022’de faiz artışı öngörmüş, beş üye de 2023 sonuna kadar en az bir faiz artışı tahmin etmişti.

Pictet Wealth Management’dan Kıdemli ABD Ekonomisti Thomas Costerg “Benim ve birçok kişinin bakacağı ilk şey 2023’te bir faiz artışı tahmini görüp görmeyeceğimiz olacak. Eğer bunu görürsek Powell’ın da tutturduğu güvercin çizginin desteklendiğini görmüş olacağız” değerlendirmesini yaptı.

Ekonomistler Fed karar metninde iyileşen ekonomik görünüme vurgu yapılmasını beklese de faizler ve varlık alımlarına yönelik sözlü yönlendirmede değişiklik beklemiyor.