Advertisement

Fed, 2020 yılında gerçekleştirilen menkul kıymet işlemlerinin ifşasının ardından, kurumun iç denetçisinin bankanın kıdemli yetkililerinin gerçekleştirdiği işlem faaliyetleri hakkında bir soruşturma açmayı planladığını duyurdu.

Fed, açıklamasında, “Kapsamlı gözden geçirmemizin bir parçası olarak, geçen hafta bazı kıdemli yetkililerin işlem faaliyetlerinin hem etik kurallara hem de yasaya uygun olup olmadığı konusunun bağımsız incelemesinin başlatılması amacıyla Fed Kurulu Genel Müfettiş Ofisi ile görüşmelere başladık. Bu incelemeden memnunuz ve ortaya çıkan sonuçları kabul edecek ve uygun adımları atacağız” dedi.

Fed Başkanı Jerome Powell geçen ay, Fed’in ABD ekonomisini pandeminin etkilerinden korumak için acil destek sağladığı 2020 yılında bazı kıdemli üyelerinin olağan dışı işlem faaliyetlerinin ifşasının ardından merkez bankasının etik kuralları için bir iç inceleme başlattı.

Powell, 22 Eylül’de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “esaslı ve kapsamlı bir inceleme” sözü vermiş ve tüm gerçekleri bir araya getireceklerini ve kuralları ve standartları daha da sıkılaştırmanın yollarını arayacaklarını söylemişti.