Advertisement

Aktifbank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer, fintechlerle işbirliği konusunda son dönemde Japonya ve Çin’de görüşmelerinin hızlandığını söyledi. Bloomberg HT’de Finansal Teknoloji programına katılan Sümer, banka olarak, Japonya’da büyük bir teknoloji firması ile görüştüklerini belirterek, “Bizim grubun Japonya ile ilişkisi ve ilgisi çok uzun yıllara dayanıyor. Bu ilişkiler bize farklı meyveler vermeye başladı. Bunlardan bir tanesi de teknoloji firması ile yakınlaşmamız. Karşılıklı olarak bir mutabakat metni imzaladık. Sektörünü önümüzdeki günlerde açıklayacağız” diye konuştu.

‘BANKALAR TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİNDEN

DAHA FAZLA TEKNOLOJİ YATIRMI YAPIYOR’

Dünyada bankaların teknoloji yatırımlarının payının yüzde 15-25 arasında değiştiğini Aktifbank’ta ise bu oranın yüzde 20 olduğunu söyleyen Sümer, bankacılık sektörünün en çok teknoloji yatırımı yapan sektör olduğunu vurguladı. Sümer, “Çarpıcı olan şey şu; bankalar bu alana, teknoloji şirketlerinden bile daha fazla para harcıyor” dedi.

‘PASSOLİG KART MODELİNİ İHRAÇ EDECEĞİZ’

Aktifbank olarak, Passolig, Ekart, N Kolay, UPT gibi iştirakleri aracılığıyla finansal teknolojiler alanında faaliyetlerinin sürdüğünü belirten Sümer, Passolig kart modelinin Katar, Suudi Arabistan ve Avrupa’da model olarak konuşulmaya başlandığını söyledi. Dünyada, 36 takımın aynı sistem alınıp bir birine bilet transfer edilebildiği başka bir model olmadığını vurgulayan Sümer, “Bu model ihraç edilebilecek bir model haline geldi. Altyapı ile ilgili Katar’da görüşmeler belli bir aşamaya geldi. Dünya Kupası için geçerli olacak şekilde, ulaşım başta olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılabilecek bir kart modeli olacak” dedi. Ulaşım kartlarında ise ürettikleri kartı kullanan 13 şehir olduğunu kaydeden Sümer, işletmenlik olarak ise 6 şehirde faaliyet gösterdiklerini vurguladı. Ankara’da çıkardıkları N Kolay kartı hem ulaşımda hem alışverişte kullanılmanın mümkün olduğunu ifade eden Sümer, hem internet hem tüm POS’larda fiziki olarak kullanılması mümkün hale geldiğini söyledi. Sümer, kartların şuan ön ödemeli özelliği olduğunu, ancak, kredi kartı bağlantısı için de gerekli altyapının hazır olduğunu ve önümüzdeki günlerde kullanıma geçileceği bilgisini verdi.