Advertisement

Goldman Sachs Group Inc. ve Deutsche Bank AG'nin stratejistleri ABD hisse senetlerinde yaşanan son geri çekilmenin bitmeye yakın olabileceğini belirtti.

Goldman'dan David Kostin öncülüğündeki ekibin Cuma günkü notunda düşüşün büyüklüğünün finans krizinden bu yana görülen “tipik bir satış dalgası” olduğu, ancak daha hızlı gerçekleştiği belirtildi.

Aralarında Srineel Jalagani'nin de bulunduğu Deutsche stratejistlerinin Cuma günü notunda, opsiyon pozisyonlanmalarının normalleştiği işaret edildi.

“Geçen haftaki sert satışa karşın ABD hisse piyasasının gelecek aylardaki seyriyle ilgili iyimseriz.” denen Goldman notunda, S&P 500 Endeksi'nde finans krizinden bu yana yüzde 5 veya üzerindeki tipik çekilmelerin 20 işlem gününden fazla sürdüğü ve yüksekten dibe kaybın yüzde 7'yi aştığı, bunun da hız açısından olmasa da büyüklük anlamında son çekilmelere benzediği ifade edildi.

Tarihi olarak yüksek hisse değerlemelerinin yeniden değerlendirilmesinin ve opsiyon piyasalarındaki volatilite, S&P 500 Endeksi'nin 2 Eylül'deki rekor kapanışından bu yana yüzde 7 düşmesiyle sonuçlandı. Bununla birlikte endeks Mart'ta görülen dip seviyesinden hala yüzde 50 primli. Yatırımcıların teknoloji şirketlerindeki rallinin aşırı olması ihtimalini değerlendirmesiyle, Nasdaq 100 Endeksi 2 Eylül kapanışından bu yana yüzde 11 düştü.

Deutsche'nin ekibi opsiyon piyasasındaki etkiye odaklanıyor. Yukarı yönlü kontratlara kıyasla aşağı yönlülerin sayısına bakan bir göstergeyi dikkate alıyorlar. Kurumun stratejistleri, 10 yıllık aralığın en altına düşerek aşırı pozitif bir algıyı işaret eden göstergenin düzeltmeden sonra “ortalamanın üzerinde” seviyelerine gerilediğini belirtti.