Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın, bu hafta yapılacak ve politika yapıcıların, bankacılık sektöründe yaşanan gerilimleri değerlendirmek için faiz artışlarının duraklatmalarının beklendiği Fed toplantısı öncesinde hafif düşüş yaşadı.

Spot altın ons başına 1.966 dolardan işlem görüyor. Gram altın ise sabah saatlerinde başladığı rekor serisini sürdürüyor.

Ons altın ve bankalar arası Dolar/TL kuru üzerinden yapılan hesaplamalara göre gram altın 1.495 TL ile rekor tazeleyerek 1.500 TL sınırına dayandı.

Çeyrek altın 2.450 lira, Cumhuriyet altını da 9.900 liradan satılıyor.

Altın, ABD’de işsizlik maaşı başvurularındaki artışın Fed’in faiz artışına dair fiyatlamaları sınırlandırmasıyla Perşembe günü elde ettiği yüzde 1,3’lük artışın büyük kısmını korumayı sürdürüyor.

Öte yandan 13-14 Haziran’daki toplantıdan Fed’in gerekirse faiz artışına devam etmeye hazır olduğuna dair güçlü bir sinyal gelmesinin muhtemel olduğu değerlendiriliyor.

Tahvil getirileri Perşembe günkü kapanıştan bu yana ılımlı bir şekilde yükselirken Mayıs ortasından bu yana nispeten dar bir aralıkta işlem gören altının yükselişini sınırladı.