Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın, Nisan başından beri en iyi haftasını geçirmeye hazırlanıyor.

Spot altın ons başına 1979 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve bankalar arası Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın ise 1.332 TL ile yeni rekor seviyesine ulaşması sonrası 1.329 TL'den işlem görmeye devam ediyor.

Çeyrek altın 2.180 lira, Cumhuriyet altını da 8.810 liradan satılıyor.

Değerli metal, bu hafta yüzde 1,7’lik yükseliş kaydederken Cuma günü yatay seyretti. Yatırımcılar, enflasyonu kontrol altına alma konusunda iyileşme gösteren veri akışı sonrası daha fazla sıkılaştırmaya yönelik fiyatlamalarını azalttı.

Perşembe günü yayımlanan ABD imalat verileri fiyatlar ve yeni siparişlerde düşüşe işaret ederken uzmanlar tarım dışı istihdam verileri açıklandığında ABD’deki işe alım hızında bir yavaşlama olacağını öngörüyor.

SPI Asset Management Yönetici Ortağı Stephen Innes, Cuma günü daha yumuşak istihdam verileri gelmesi halinde verilerin küresel büyüme beklentilerini düşürmek için yeterli olmayacağını ve bu durumun gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı dolar için olumsuz olarak yorumlanacağını kaydetti.

Innes, zayıf bir istihdam verisi gelmesi durumunda bunun altın için olumlu olacağını ve değerli metalin en iyi yatırım seçeneği haline geleceğini ekledi.

ABD borç limitini artırma anlaşmasında hükümet harcamalarının üst sınırının yükseltilmesinin spot altını desteklemeye yardımcı olacak bir ekonomik gerileme risklerini artırabileceği değerlendiriliyor.

Bu durumun Fed’in sıkılaştırmaya devam etme olasılığını düşürebileceği ve altın üzerinde olumlu etki edebileceği belirtiliyor. Anlaşma Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesinin ardından Perşembe günü Senato’da da kabul edildi.