Advertisement

ABD'de sanayi üretimi Kasım ayında beklentilerin aksine düştü ve son yedi ayda ilk düşüşünü gerçekleştirdi. Bu durum, 2011 yılının sonuna yaklaşıldığında, imalat sanayinin yükselişine ara verdiğini işaret ediyor.

Sanayi üretimi, Ekim ayında yüzde 0.7 yükseldikten sonra Kasım ayında yüzde0.2 geriledi. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre bu verinin yüzde 0.1 artması bekleniyordu. toplamın yüzde 75'ini kapsayan fabrika üretimi ise yüzde 0.4 geriledi ve Nisan ayından bu yana ilk düşüşünü gerçekleştirdi.

Avrupa ekonomisindeki yavaşlama ABD'den giden malların miktarını azaltabilir ve toparlanmanın gücünün kaynağı olan sanayi üretimini olumsuz etkileyebilir. Zayıf stoklar üretimin sürdüğünü işaret ederken, bugünkü veriler, Fed politika yapıcılarının bu hafta, işletme yatırımlarının soğumaya başladığı şeklindeki yorumlarının altını çiziyor.

Dallas'ta Comerica Inc. başekonomisti Robert Dye, veri öncesi yaptığı değerlendirmede, "İmalat sanayi halen iyi" dedi ve "Küresel durumun zayıflamakta olduğu yolunda açık endişeler var ve imalatçıların temkinli oldulşarını düşünüyorum. Avrupa ve Çin'deki durum, eğer bu ekonomiler hızla düzelmezse, burada sorun yaratacak" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan 82 ekonomistin tahminleri yüzde 0.5 düşüş ile yüzde 0.5 atış arasında değişti.

Kullanımdaki tesislerin oranını gösteren kapsite kullanımı ise, Ekim ayındaki revize rakamlarla yüzde 78'den Kasım ayında yüzde 77.8'e indi. Bu verinin 20 yıllık ortalaması yüzde 79.5 seviyesinde.