Advertisement

Güvenli varlık taleplerinin azalmasıyla, Dolar ve yen, önemli para birimlerinin çoğu karşısında geri adım attı. ABD ekonomisinin hızlanmaya başladığına yönelik sinyallerin artması, güvenlik varlık talebini gevşetti.

Asya Borsalarının küresel hisse senetlerindeki kazançları genişletmesiyle yüksek getirili varlık talebinin artması sonucunda Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları, 2 haftanın en düşük seviyesinden geri sıçradı. Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin kontrol altına alınmasına ilişkin endişelerin etkisiyle Avrupalı ülkelerin önümüzdeki hafta için de bir dizi tahvil ihalesi planlamalarının ardından euro, bu hafta dolar karşısında son 3 ayın en sert düşüşüne yöneldi. Hint rupisi, ülkenin merkez bankasının piyasalardaki spekülasyonlara karşı harekete geçmesiyle son 2.5 yılın en büyük sıçramasını kaydetti.

ABD'den dün gelen verilerin çok daha iyi olduğunu, bunun da risk iştahını olumlu etkilediğini belirten Hong Kong'taki Credit Agricole CIB'nin küresel Döviz stratejisi müdürü Mitul Kotecha, bunun euro ve Avustralya doları gibi riskli varlıklar için bir miktar destek oluşturabileceğini söyledi.

ABD doları euro karşısında yüzde 0.1 değerlenerek 1.3032 seviyesine çıktı. Dolar bu hafta Avrupa'nın orta para birimi karşısında 9 Eylül'de sonlanan 5 günlük yükselişinden bu yana en büyük sıçramasını kaydetti ve yüzde 2.7 değerlendi. Dolar, yen karşısında büyük bir değişiklik kaydetmed ve 77.86 yenden işlem gördü. Japon yeni, euro karşısında yüzde 0.2 kayıpla 101.50 seviyesine geri çekildi.

Bu yıl yen karşısında yüzde 6.4 aşağıda seyreden euro, dolar karşısında da yüzde 2.6 değer kaybetti.

Avustralya doları, ABD dolarına karşı yüzde 0.5 kazançla 99.76 ABD centine yükseldi. Avustralya doları dün ABD doları karşısında 98.61 ABD centle 28 Kasım'dan bu yana en düşük değerine işaret etmişti. Yeni Zelanda doları da yüzde 0.9 artışla 75.99 ABD centine çıktı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 artış kaydetti.