Advertisement

Barclays Capital, yenin euro karşısında 10 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının, Japonya'yı dolardaki değişikliklere karşı kırılganlığı yüksek olan ihracatçılar yerine, eurodaki hareketlere karşı ihracatçıları korumak üzere bir müdahale yapmak zorunda bırakabileceğini savundu.

Yenin bu yıl dolar karşısında rekor seviyelere tırmanarak Toyota Motor Corp. gibi ihracatçıların kârlarını tehdit etmesiyle, Japonya bu yıl Döviz piyasalarına 3 kez müdahalede bulundu. 4 Ekim'de euro karşısında 100.76 seviyesinden Haziran 2001'den bu yana en yüksek seviyesini test etmiş olan yen, 15 Aralık'ta 101.05 seviyesine kadar yükseldi ve 4 Ekim'den bu yana en yüksek düzeyine işaret etti.

Birçok Japon şirketinin yüksek dolar-yen kuruna karşı koruma sağlayan ABD operasyonlarının bulunduğunu belirten Barclays'in Kuzey Amerika döviz araştırmaları müdürü Jose Wynne, ancak aynı korumanın Avrupa'daki operasyonlarda bulunmadığını hatırlattı. Wynne, bu sebeple yenin euro karşısında 100 seviyesinin üzerine çıkmasının, Merkez Bankası'nı müdahaleye itebileceğini söyledi.

"Avrupa'ya satış yapıyorlar ancak orada o kadar fazla üretim yapmıyorlar" diyen Wynne, bu sebeple yenin euroya karşı daha kırılgan olduğuna dikkat çekti.

WYnne, Japonya Merkez Bankası'nın, piyasalara müdahale etmesinden önce satma emirlerinin 100 yenin üzerine çıkıncaya kadar bekleyeceğini söyledi. Barclays euronun yen karşısında 6 ay içinde 98 yen seviyesine, 12 ay içinde de 96 yen seviyesine gerileyeceğini öngörüyor.

Yenin 31 Ekim'de dolar karşısında 75.35 seviyesinden savaş sonrası rekorunu kırmasının ardından, Maliye Bakanı Jun Azumi, bu yıl 3. kez merkez bankasına yen satması emrini vermişti. Japonya Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre, Japonya 28 Ekim'den 28 Kasım'a kadar 9.09 trilyon yen satarak, tüm zamanların en yüksek aylık satışına işaret etti. Yen, bugün euro karşısında 101.46'dan işlem gördü.