Advertisement

İran Devrim Muhafızları'nın üst düzey yetkilisi, ABD'nin Hürmüz Boğazı konusunda ne yapmaları gerektiğini söyleyecek konumda olmadığını bildirdi.

İranlı yetkili Hüseyin Selami, İngilizce yayın yapan Press TV'ye yaptığı açıklamada, "herhangi bir tehdidin, tehditle karşılık bulacağını" belirterek, "İran'ın hayati öneme sahip çıkarları herhangi bir biçimde baltalanırsa, stratejik tedbirlerimizden vazgeçmeyiz" dedi.

Selami, ABD'nin Hürmüz Boğazı konusunda ne yapmaları gerektiğini söyleyecek konumda olmadığını kaydetti.

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Habibullah Seyyari, dün İran'ın gerekli görmesi durumunda Hürmüz Boğazı'nı kapatabileceğini açıklamıştı.

Seyyari, dünya petrol ticaretinin yüzde 40'ının geçtiği Hürmüz Boğazı'nı kapatmanın "İran için bir bardak su içmekten daha kolay olduğunu" söylerken kendisine cevap Batılı ülkelrden önce Suudi Arabistan'dan gelmişti.

Suudi Arabistan Petrol Bakanlığı yetkilisi, Körfez ülkelerinin, İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatması halinde dünya pazarında oluşabilecek İran ham petrolü kaybını Körfez ülkelerinin karşılamaya hazır olduğunu bildirmesinin ardından Ortadoğu'da 2. Dünya Savaşı'ndan beri Basra Körfezi'nde görevli ABD Deniz Kuvvetleri 5. Filosu da Umman Denizi'ne açılan Hürmüz Boğazı'nın kapatılmasına asla izin verilmeyeceğini bildirmişti.

ABD'li yetkililerin, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin Suudi Arabistan'a 84 yeni uçak satılmasını ve 70'den fazla uçağın modernize edilmesini öngören satış kararını duyurmaya hazırlandığını belirtmesi ise İsrail'i ve Kongre'deki İsrail lobisini tedirgin etti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Aralık 2011 Cuma, 04:54 Misafir vay tedirgin olmuslar!urperdim,tis tis gumuslerdir daha cok,o ucaklar zaten abd/ve tedirgin olanlarin emrinde.
30 Aralık 2011 Cuma, 02:30 Misafir i̇srail tedirgin oluyor ifadesi tamamen manupile.kapalı kapılar ardında suudiler ve israil birlikte işler kotarıyorlar.siyonistler sadece gerçek inanalardan tedirgin oluyorlar.
29 Aralık 2011 Perşembe, 22:58 Misafir israil tirsak gorunuyor...halbuki el altindan saz calip oynuyor ..captan dusmus ucaklari satiyorlar diye....!!!